DÜNYA AZERBAYCANLILAR DAYANIŞMA GÜNÜ KUTLANDI.

0
689

Üsküdar Belediyesinin Gemi tahsisi ile İstanbul Türkiye Azerbaycan Dayanışma ve Kültür

Derneği(İSTAD) tarafından Dünya Azerbaycanlılar Hemreylik (Dayanışma) Gününü İstanbul boğazında kutladı.

Çok sayıda seçkin davetlinin katıldığı kutlama gecesi muhteşem geçti. Sunumunu Eğitimci/Yazar Metin Yıldırım’ın yaptığı gecede günün önem ve anlamını belirten İSTAD Başkanı Sefer Karakoyunlu yapmış olduğu konuşmada katılımcıları selamlayarak”İki devlet tek millet şiarı ile kurulmuş olan derneğimizin düzenlemiş olduğu ”Dünya Azerbaycanlılar Hemreylik(dayanışma)günü kutlama programına hoş geldiniz şeref verdiniz.

Değerli katılımcılar, Türkiye-Azerbaycan dostluk ve kardeşliği asırlara dayanmaktadır. Bu sarsılmaz kardeşlik bağlarından kısaca bahsetmek isterim. 1915’te ‘Çanakkale Boğazı Geçilmez’ derken yanımızda Azerbaycan Türkleri ve Kafkasya’dan birçok Türk kardeşimiz vardı. Aynı milli şuur,1918’de Azerbaycan zor durumdayken Kafkas İslam Ordusu Azerbaycan’a intikal ederek şarkın ilk Türk Cumhuriyetinin, yani Azerbaycan Halk Cumhuriyeti’nin kurulması ile kardeşlik taçlanmış, aynı milli dayanışma Kurtuluş Savaşında da devam etmiştir. Ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yardım talebine zamanın başbakanı Neriman Nerimanov’ Türkiye ye yardım göndererek ”Kardeş kardeşe borç vermez” sözü ile tarihe geçmiştir.

Bu kardeşlik ve dayanışma, tarihin her sayfasına altın harflerle yazılmıştır. Bize düşen bu dayanışma ve kardeşliği bu gün olduğu gibi güçlü bir şekilde geleceğe taşımaktır.

Değerli dostla birlik ve dayanışma günümüzü bu gün coşku içinde kutlarken sizlere acılarımızdan da bahsetmek isterim. Maalesef bu gün Azerbaycan topraklarının yüzde 20’si haksız yere Ermenistan işgali altındadır. En büyük dileğimiz topraklarımızın bir an önce azad olmasıdır. İnşallah bir gün bu bayramları bu dayanışma günlerini Karabağ ve diğer işgal altında bulunan topraklarımızda kutlarız.

Sözlerimi sonlandırırken kutlama programına destek veren herkese İSTAD adına teşekkür eder saygılar sunarız. Yeni yılınız ve Hemreylik(dayanışma)gününüz kutlu olsun”dedi.

Geceye Azerbaycan Baküden katılan ATXEM Azerbaycanlıların ve Türk Dili Konuşan Halklar Emekdaşlık Merkezi Başkanı İlham İsmailov yapmış olduğu konuşmada birlik dayanışma mesajları vererek Dünya Azerbaycanlılar hemreylik Günü Azerbaycan takviminde resmi devlet bayram günüdür. Bu özel günde siz dostlarımızla bir arada olmaktan onur duydum bu birlik ve dayanışmamız sonsuz dek sürsün bu özel geceyi teşkil eden başta İSTAD Başkanı Sefer Karakoyunlu’ya ve tüm ekibine teşekkür ederiz. Burada bulunmamın bir amacı da hem sizlerin sevincine ortak olmak aynı zamanda 1918 yıllarında Kafkas İslam Ordusunun Bakü’yü düşman işgalinde kurtarılması esnasında Kafkas İslam Ordusu Askeri olan Hüseyin Efendinin oğlu İhsan Özköseli bey’e ATXEM ve İSTAD ONUR PlAKETİ sunmaktır. Yaşasın Azerbaycan Türkiye Gardaşlığı”dedi

Geceye katılamayan İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım, Azerbaycan Büyükelçisi Hazar İbrahim Kars Başkonsolosu Nuri Guluyev Azerbaycan Diaspora bakanı Fuad Muradov AAK-Avrupa Azerbaycanlılar Kongre başkanı Sahil Gasımov Kadıköy Kaymakamı Dr Mustafa Özarslan, İstanbul Valiliği ve çok sayıda Stk başkanları ve basın mensupları kutlama telgrafları gönderdi. Kutlama programı ikramlar ve müzik şöleni ile son buldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz