YENİ HAVALİMANINA UÇAKLAR İNEMİYOR

0
348

İstanbul’da yeni açılan İstanbul Havalimanı’na çok sayıda uçağın ‘yağış veya rüzgâr nedeniyle’ iniş yapamadığı ve havada tur atmak zorunda kaldığı belirtildi. Bazı uçaklar Tekirdağ’daki Çorlu Havalimanı’na yönlendirildi.
İstanbul’da saatte 65 kilometreye kadar ulaşan rüzgâr, hava ve deniz taşımacılığını olumsuz etkiliyor. Airport Haber’e göre, İstanbul Havalimanı’na inecek uçaklar hızı 45 knota kadar çıkan rüzgâr nedeniyle iniş yapamazken, Marmara Bölgesi üzerinde tur atmak zorunda kaldı. Bazı uçaklarsa iniş yapmayı denedi ancak şiddetli rüzgâr nedeniyle pisti pas geçmek durumunda kaldı.
Olumsuz hava şartları nedeniyle İstanbul Havalimanı’ndan kalkış yapacak uçaklarsa yaklaşık yarım saatlik gecikmelerle havalanabiliyor.
Dünyadan havacılık verilerini sunan flightradar24 sitesine göre, İstanbul Havalimanı bugün dünyada en fazla rötarın yaşandığı 5. havalimanı oldu.
KÖRÜKLER HASAR GÖRDÜ
Sert rüzgâr nedeniyle havalimanındaki körüklerde yırtıklar oluşurken, konteynerler de yerlerinden fırladı.
Körüklerin birleştiği noktalardaki ayrılmalar net bir şekilde görülürken, bagaj taşınan konteylerin de zaman zaman devrildiği gözlendi. Apronda daha şiddetli hissedilen rüzgâr çalışanlara da zor anlar yaşatıyor.
Açılışından beri pek çok sıkıntılar yaratan-yaşatan, daha hizmete açılmadan sel-su baskınına uğrayan bu havalimanının yer seçim ve tespitinde ne kadar büyük bir hata işlendiğini ortaya koymuştur.
Umarız, açılması kafaya konan “İstanbul Kanal” projesi gerçekleşmez ve havalimanındaki hataların birini daha yaşanmaz, ceremesi sırtımıza yüklenmez ve hatalardan doğan işkence ve zulüm halkımızın başına gelmez.
Yeni Havalimanı’na uçaklar inemiyor. Bilimsel Gerçekleri Doğa tek tek yaşatmaya başladı!

Havaalanı pisti ise Tanker ve kargo uçakları ile Cumhurbaşkanın özel uçaklarına tahsis edilmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz