NEVRUZ

0
313

     Yeryüzü yine her yıl yaptığı gibi İlah-i bir emirle tekrarını yapacak, yeniden dirilecektir. Yağmur bulutları toplanacak, yağacak, toprağa su içirecektir. Ağaçlar-bitkiler yeşerecek, insanlara ve hayvanlara rengârenk ve değişik lezzetlerde meyveler, sebzeler bırakacak birçok hediyeler verecektir.

     Bu, doğanın insanoğluna her yıl verdiği en büyük İlah-i hediyelerden olacaktır. İnsanoğlu buna binlerce yıldır Nev-Ruz yani Yeni-Gün adı vermiş sonbaharda solan, kuruyan ve ölen doğanın ilkbaharda yeniden yeşermesine dirilmesine yani doğanın uyanmasıyla müjdesini vermiş olacaktır.

     İnsanlar bugünü bayram ilan edip doğanın uyanmasıyla beraber bereketin gelişini kutlayacaklardır. O gün geldiğinde küsülü olanlar barışacak, fakirlere bayramlık elbiseler alınacaktır. Ailece doğanın uyanışına şahit olarak kalpleri maneviyatla, bedenleri ise yeniden dirilişle tazelenecektir. Evler temizlenirken; kalpleri, gönülleri, yüreklerini de tertemiz eder ve yenibaharın gelişiyle kendilerini de yeni baharla beraber yeniden uyanışa hazır edeceklerdir. Tabi ki bütün bunlar yüzyıllardır günümüze kadar yansıyanlardır.

     Peki günümüzde nasıldır? Yeni dirilişe, yeni uyanışa hazır mıyız? Nev-Ruz Bayramında bizlerde yeniden dirilecek miyiz? Çocuklarımıza ve ailemize geçmişin güzelliklerini yansıtacak mıyız? Veya yansıtabilecek miyiz? Küsülülerle barışacak yetimin, fakirin cebine üç beş kuruş bırakıp başını sıvazlayacak mıyız? Aynı fikirde, aynı görüşte olmasak bile karşımızdakine; arkadaş, dost, kardeş, komşu veya insanlık namına iyimser yaklaşabilecek miyiz veya iyimser gözle bakabilecek miyiz?

    Gelin dostlar bu Nevruz Bayramını gerektiği gibi yerine getirelim. Birlik olalım, ev-dükkân

komşularımıza, dostumuza hatta tanımadığımız yabancıya bile iyimser yaklaşalım. Onlara kardeş olduğumuzu hissettirelim. Gelin çok eskiden atalarımızın yaşadığı ve yaşattığı Nevruz Bayramlarını biz de yaşayalım, yaşatalım.

    Barışın, dostluğun, insanlığın, yeniden dirilişin simgesi olan Nevruz Bayramınızı kutlar hayırlara vesile olmasını cenabı Hakk’tan temenni ederim. Hayırlı Bayramlar.

Musa DEDEİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz