İran’ın Fars Rejimi..(2)

0
152

       Bir önceki yazımıza karşı, sayısız olumlu tepkiler yanında parmak sayısını geçmeyecek kadar da olumsuz tepkilerle karşılaştık. Olumlu tepkilerle birlikte olumsuzluk gösterenlerin tepkileri, dini konusunda rahatsızlık duyduklarını yansıtmaktadır. Burada üzüntümüz, olumsuz eleştirilerden ziyade bizi, “suyu bulandırmakla ve boyumuzu aşmakla” itham edilmesi olmuştur. Biz kendi çapımızda değerlendirme yaparken kendileri de bize bu görevi tevdi etmeden önce çaplarına göre bir değerlendirme yapsalardı kimsenin bir diyeceği olmazdı.

     Dini inançlarla bizim dillendirmeye çalıştığımız konuların hiçbir ilgisinin olmadığı, sadece kimlik, siyasi faaliyet, insan hakları ve kültürel asimilasyon sorunlarını içermektedir.

  Bu Azerbaycan’lı kızın Azadlı istek ve arzusudur                                                

   Farslılık temeline dayanan İran iktidar yönetiminin vizyonunu paylaşmayan Azerbaycan Türklerinin İranlılık algısı zaman içinde değişmiştir. Bu durum ister istemez Türkler açısından ikilem yaratmış, bir yandan sistemle bütünleşme bir yandan da sistemden ayrılma eğilimine sebep olmuştur. Sistem içinde yer alınmasına büyük ölçüde ortak mezhep Şiilik unsuru etken olmuştur. Dini kimlik algısından etnik kökenli kimlik algısına kayma eğiliminde olan Azerbaycan Türk milliyetçisi genç kuşak kendisini Türkiye ve Azerbaycan’ı kardeş görmektedir. 1990 yıllarından itibaren İran Türklerinde Azerbaycan sevgisi, milli şuur ve hak talepleri artmış ve İran yönetimine karşı birlik oluşturulmuştur. Babek kalesi yürüyüşü, karikatür krizi, ana dili günleri ve Urumiye gölü etkinlikleri yönetime karşı ciddi ve etkin hareketlenme, kitlesel gösteriler düzenlenmesine ve İran içinde ve İran dışındaki ülkelerde Azerbaycan ve Türklük temalı protestolar gerçekleştirilmiştir.

    Son günlerde İran’da Azerbaycan Türklerinin kendilerini gösterme amacıyla Tebriz’de “Traktör Sazi” adıyla kurdukları birinci lig futbol takımı vasıtasıyla merkeze karşı protestolar düzenlenmektedir.

    Son zamanlarda Güney Azerbaycan Türklerinin siyasi ve kültürel faaliyetleri artış göstermektedir. Bu düşünce amacıyla kurulan çeşitli örgütlerde artışlar görülmekte ve siyasi düzenlemeyle “Azeri Meclis Vekilleri Topluluğu” oluşturulmuştur. Bunlardan “Fediyin” örgütü Güney Azerbaycan Halk Cephesi ve Azerbaycan Kurtuluş Teşkilatı, Fars hükumetinin yasa dışı saydığı faaliyetlerini gizli biçimde sürdürmeye çalışmaktadır.

    Güney Azerbaycan Türklerinin faaliyetlerinde dış güçlerinin de büyük rolü olmuştur.

    Sovyetler Birliğinin dağılması, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını kazanmasına sebep olmuştur. Azerbaycan’ın bağımsızlığını kazanmasıyla birlikte İran Azerbaycan’ının da bağımsızlığı, iki Azerbaycan’ın birleşmesi yönündeki arzu ve istemler kabul görmüş ve ağırlık kazandırmıştır.

Not: Gelecek sayımızda; HARAY HARAY’ın ne demek olduğu ve Gülistan ve Türkmençay konusunu işleyeceğiz.                                                                           

   

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz