İlimizde Aşevi Açıklaması..

0
93

    Iğdır da mahalle ve köylerde pek çok hüseyniye ve aşevi var. Hepsini halk kendi imkânlarıyla yaptırmış. Hizmet verilebilir düzgün mekânlar. Ancak bu yerlerin sadece taziye meclislerine açılması diğer günler kapalı kalması bir kayıptır. Özelikle köylerde bu evler güzel hizmetlere açılabilir. Din yaşayan insan içindir. Hiçbir ölüye din mesuliyet koymaz. İnsanlar ibadet yerlerini terk etti. Sosyal ve paylaşımcı bir din anlayışı yerine hazırcı kopyala yapıştır bir dinle karşı karşıyayız. Watsabim, msn dolup taşıyor gına geldi. Kaç kişiyi engellemek zorunda kaldım. Yapıştırma bilgilerle dini vecibelerinizi yerine getirmiş olmazsınız. Hz Hüseyin dilimizden düşmüyorsa onun gibi olmalıyız. Mekke de hac farizasını bırakıp Kerbelaya geldi. Sosyal sorumluluk onu oraya getirdi. Hareket eden, mücadele eden bunun içinde ailesiyle birlikte fedakârlık yapan bir Hüseyin tanıdık. O Mekke de oturup başka şehirlere din sipariş etmedi. Siz ne yapıyorsunuz en kolay ve işlevsiz olanı. Bıktık sizin bu basit işlerinizden. Din derdiniz varsa sahaya inin ihtiyaç sahipleriyle ilgilenin, sıla-i rahim yapın, akrabaları ziyaret edin. Gençlere ,çocuklara zaman ayırın. Gençlik ateist oldu artık herhangi bir dine inanmıyorlar. Çünkü onlara çağın koşullarıyla bir din anlatamadınız. Din kültürdür , ahlaktır. Ne yazık ki hiçbiri kalmadı. Şablon bir dinle bir yere varılamaz.

      Köylerde insan azlığı ve ilgisizlikten dolayı yaşama sevinci kalmamış. Herkes kabuğuna çekilmiş dünyaya küsmüşler. Çalışmakta istemiyorlar. Çünkü motivasyon yok. Eskiden köylerde insanlar imc usulü çalışırlardı. Bunun kendisi toplumsal bir projedir, sinerjidir, rekabettir, motivasyondur.

     Köylerimizin sil baştan eğitime ve harekete ihtiyacı var. Diyorum ki bunun için hüseyniyeler çok uygun. Köyün muhtarı, mollası, öğretmeni, eli kalem tutanı eğitim verebilirler. Çiftçilik, aile, sosyal iletişim, kültürel faaliyetler, spor faaliyetleri, el sanatları, gençler ve çocuklar için yaşanılır bir din eğitimi. Hatta oralara konulacak bir makina ve ekranla belli günlerde film bile izletilebilir…Yeter ki çalışma azmi ve isteği olsun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz