İran’da Rejim Sıkıntısı.(4)

0
230

      İran’da her ne kadar Türkçe konuşulmuş ve medreselerde Türkçe dillendirilmeye çalışılmış olsa da Ermeni’ce, Kürt’çe ve çoğu dillerde okulların bulunmasına rağmen Türkçe eğitim verecek okulların açılmasına müsaade edilmemektedir.                  Güney Azerbaycan Türklerinin siyasi ve sosyal aktivitelerinin önemli artış göstermesi ve geniş düşünce yelpazesinde kurulan çeşitli örgütler; Azerbaycan eyaletlerindeki sorunları ve kuzeydeki Azerbaycan cumhuriyeti ile ilişkileri düzenleme üzerinde yoğunlaşmıştır. Sovyetlerin dağılmasıyla kuzey Azerbaycan’ın bağımsızlığı, iki Azeri Türk ülkesinin birleşmesi fikrinin gelişmesine, ideolojinin ve stratejik hedeflerin ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Güney Azerbaycan Türklerinin Fars rejimi tarafından asimilasyona tabi tutulmasına yönelik yüksek  tarzda şikayet dile getirenler çeşitli bahanelerle devlet güçlerince ağır baskılara maruz bırakılmış ve tutuklamalar gerçekleştirilmiştir. Bazı Türk’lerin, İran’ın toprak bütünlüğünden yana ancak Türklerin haklarına saygı gösterilmesini ve federatif bir İran isteyenlerin bile susturulduğu görülmüştür. Geçmişte Türk şehri olan Tebriz’de meydana gelen ayaklanma ve İran Şahı’nın ülkesini terk etmesinde ve şah rejiminin yıkılmasında önemli katkı sağlayan ve karşılığında Humeyni yönetimince kendilerine bazı haklar tanınan Türklere nispi özgürlük verilmiş, siyasi parti kurmalarına, gazete-dergi çıkarmalarına izin verildikten kısa bir süre sonra tüm bu faaliyetler son verilmiştir. Ancak Varlık dergisi hâlâ yayın hayatını sürdürmekte ve Güney Azerbaycan Türklerinin kültürel gelişmesine katkıda bulunmayı ana hedef  olarak belirlemiştir. Bunun yanında Türk milliyetçisi oldukları için pek çok gazeteci rejimi beğenmedikleri için tutuklanmıştır. Devrime kadar  Türkler arasında ana dillerinin kullanmanın yasak edilmesi neticesinde  okuma-yazma bilenlerin az olması karşısında Türkçe öğretilmesi ve yazılmasına yönelik kurslar açılmıştır. Daha sonra Türk kültürüne katkı sağlayacak bu girişimlere de etnik ve milliyetçi tanımlanmasıyla kısa süre sonra son verilmiştir. Böylece Türklerin kültürel hayatlarını geliştirme ve zenginleştirilmesine ağır bir darbe vurulmuştur. Türk kültürünü silme politikası devrim sonrası da devam etmiştir. Rejim, çeşitli bahane ve sebeplerle eyalet isimlerini ve sınırlarını değiştirmeye çalışmış, Azerbaycan eyaletini parçalayarak yeni eyaletler ortaya çıkarmaya ve sonrada yapılan itiraz ve direnmeyle gerçekleştirilememiştir. Âşıkların saz çalıp şiir okumaları kısa sürmüş,”İslam’a aykırıdır” diye yasaklanmıştır.

Türklerin anayasal haklarının korunmaması, Eyaletlerin kültürel haklarını ihlal edilmesi, siyasi faaliyetlerinin kısıtlanması, Türk kimliğine yapılan ırkçı saldırıların önlenmemesi, rejim basınında Türklerin böcek olarak figüre edilen karikatür olayları….

gelecek yazımızda.

  • TC Akber Hasanli Nəinki Azərbaycan türkünün, Qaşqay, Türkmən Səhra və digər türklərin də yoxdur.

  • Vahap ÇaylakŞu An Aktif

        Vahap Çaylak TC Akber Hasanli Biliyorum İran Fars rejimi Türk Düşmanı

  • Cafer Yildiz

         Cafer Yildiz Alın size iranı savunan türkiyedeki bazı mollalar ve yandaşları,biraz düşünün .

  • Vahap ÇaylakŞu An Aktif

          Vahap Çaylak Cafer Yildiz Gardaşım Ağzına sağlık

  • Arslan Cemal

         Arslan Cemal Ben azeriyim hem iranci hrm turanci olunmaz

  • Vahap ÇaylakŞu An Aktif

          Vahap Çaylak Arslan Cemal Azerbaycan Türleri,Türkçü ve Turancıların       

          Farsla,İranla,Arapla işi olmaz

 

Not: 40 Milyon Türk’ün okulu yokken bir kaç yüz bin Ermeni talebesinin Urumiye’de ki Ermeni okullarında okumaya gidişleri.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz