HES ler Iğdır Ova’sını Kurutacak..

0
281

 

Tuzluca ilçesinde Aras Nehri üzerinde kurulan HES ler nedeniyle çevre köylerde doğal denge bozuldu. Birçok köyde artık ağaçlar meyve tutmuyor.

Iğdır’ın Tuzluca ilçesine bağlı İncesu köyünden geçen Aras Nehri üzerinde yapılan Hoşdere Hidro Elektrik Santrali (HES)  nedeniyle bölgede iklim değişimi yaşanmaya başladı. Bunun da etkisiyle bölgede meyve ağaçlarında verim düştü. Başta kayısı olmak üzere şeftali, vişne, kiraz, elma, armut, ceviz gibi çeşitli meyve üretimiyle nam salan köyde HES nedeniyle her geçen yıl durum daha da kötüye gidiyor.20 Yıllık Ağaçlar Kuruyor    HES’in köylerine tek bir olumlu yanı olmadığını belirten Hasan Yüce, HES’in faaliyete girmesiyle birlikte baş gösteren sulama probleminin arttığını ifade etti. Sulama sıkıntısı nedeniyle köyde bağ ve bahçelerin kurumaya başladığını vurgulayan Yüce,  kuruyan ağaçlar yerine her yıl yeni meyve fideleri ektiklerini ancak onları da sulayamadıklarını söyledi. Yüce, “Her bahçede 10-20 yıllık ağaçlarımız kuruyor. Onlar yerine yeni ağaçlar ekmemize rağmen kuruyorlar. Devlet gidip denizler üzerinde köprüler yapacağına böyle bir köyün su ihtiyacını karşılasın. Buraya artık yaşanamaz hale getirdiler” diye konuştu.                                                          ‘Doğal denge bozuldu ‘Köylerinde yetişen kayısıların Türkiye’de yapılan kayısı festivallerinde en iyi kayısı seçildiğini ifade eden İbrahim Yüce ise bahçelerde şuan ne festivallere gönderecek ne de satacak kayısı olmadığını belirtti. Yüce, “Eskiden susuzluktan kuruyan ağaçlarımız bu kez de barajdan kuruyorlar.  Köyün doğal dengesini yapılan bu barajlar bozdu. Şirketlerin rantı için yapılan bu HES’ler köylü ve üreticiyi mağdur etti. Sadece bizim köyümüz değil Aras Nehri etrafında var olan tüm köylerde aynı sorun yaşanıyor. Yanı başımızda bulunan köylerde artık HES’ten dolayı yaşlılar köyü terk ediyor” dedi.

Olacağı bu idi.                                                                                                                                                                                  Hele başlangıçtı, faaliyete geçildikten sonra göreceksiniz; Iğdır ova’sı çok sıkıntılar çekecektir. Biz ta öteden beri yani HES lerin kurulmasına başlandığı tarihlerde bu konuyu, gazeteci olarak sayfalarımıza taşımış ve HES lerin Iğdır’a yani ovamıza zarar getireceğini vurgulamıştık. Maalesef o zaman ne Iğdır yönetici, ne Sivil toplum örgütleri ne ll Ziraata Müdürlüğü nede İl Zıraat başkanlığından bir tepki ve herhangi bir girişimler olmamış hatta halkın protestolarına bile rastlanmamıştır. Tabii sahipsiz memleketin her daim başına  s….lar.  Geçmiş olsun “at’ı alan Üsküdar’ı” geçti.      Bu durumda ise insan sür eşeğini.. ..derler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz