Ayasofya Bir Klisedir..

0
45
 Av.Nahide Ova
   Ayasofya çok uzun tarihi olan bir klisedir. Inşaa edilirken cami değil klise olarak inşaa edilmiştir. Bir süre camiye çevrilse de Cumhuriyetten sonra müze yapılmıştır. Doğru bir uygulamadır.Biz başka inançlara saygı gösterecek bir kültür ve inançtan geliyoruz.
     Ayasofya Daniştay kararıyla tekrar Diyanet islerine devredilmiş oldu. Cami oldu diye gereksiz bir abartı oluştu kimi çevrelerce. Ayasofya da namaz kılarak cennete gidilmez. Olan bitenler siyasi bir manevradır   İstanbul da inşaa edilmiş pek çok camii var.Oralar bile yeterli dolulukta değil.Bence müze olarak kalmalıydı. Ayasofya bir hristiyan azizin ismidir.Kuruluş olarak klisedir. Şahsen ben orda namaz kılmam.Gider Sultan Ahmet’te namazımı kılarım.Kutsal kitabımız semavi dinlerin ibadethanelerini olduğu şekliyle muhafaza etmeyi emrediyor.
    Eğer Allah’ın, insanların kimini kimiyle defetmesi (hizaya getirmesi) olmasaydı; manastırlar, kiliseler, havralar ve içinde Allah’ın isminin çokça anıldığı mescitler, muhakkak yıkılır giderdi (hac 40) bu ayette kiliselere havralar ve manastırların Allah tarafından korunduğu açık bir şekilde ifade ediliyor. İslam tarihinin hiçbir döneminde kiliseler camii olmamıştır.. Ne Peygamberlerde ne imamlarda bir örneğini bulamazsınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz