Koronavirüs Pandemesi ve Özel Okullar..

0
205

Bildiğiniz gibi Koronavirüs salgını dolayısıyla ortaya çıkan sorunlardan bir tanesi de eğitimde yaşanan aksaklıklar oldu.  Bu salgın sebebiyle alınan tedbirler kapsamında Türkiye’deki tüm illerde 16 Mart 2020 tarihinde okullarda eğitime ara verildi, daha sonrasında alınan yeni kararlar ile süre 31 Ağustos ‘a kadar uzatıldı; bu süreçte öğrencilerin evlerinde öğretmenleriyle ders işleyebileceği bir sistem olan EBA üzerinden eğitim gören çocuklar eğitimlerine devam ettiler.

Bu tedbirin her ne kadar devlet okullarında eğitim alan öğrenci ve velileri için maddi sıkıntıları oluşmasa da özel okullarda eğitim alan öğrencileri ve ailelerine maddi sıkıntı yaşattığından bu husus onları yakından ilgilendirmiştir. Şimdi bu konuda velilerin en önemli haklarından birisi Tüketici Hakem Heyeti ‘ne başvurabilmektir. Veliler servis-yemek ve hatta eğitim ücreti için 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’ un 13. Maddesinin göndermesiyle 15.maddeye dayanarak da haklarını arayabilmektedirler. İlgili 13. maddeye göre hizmet tanımı yapılmış olup bu hizmete okullardaki eğitim, servis ve yemek ücretleri de dahildir. Yine ilgili 15. Maddede ise ayıp hali tanımlanmış olup iade durumları açıklanmıştır. Veliler bu maddeye dayanarak, 10.390 TL ‘ye kadar olan çekişmelerde Kaymakamlığa veya İl Ticaret Müdürlüğü ‘ne dilekçe vererek ya da E-Devlet ile Tüketici Hakem Heyeti ‘ne başvurabilirler. Bu kararlar mahkeme kararı hükmündedir.

Veliler İle Özel Okullar Arasında Yapılan Sözleşme Ve Ücret İadesi

Özel okul sözleşmelerinin geçerlilik şartlarından biri MEB ‘in hazırlamış olduğu taslak sözleşme şartlarını içeriyor olmasıdır. Veliler sözleşme yapma serbestliği ilkesince sözleşmeye yeni bir madde ekleyebilirler. MEB ‘in hazırlamış olduğu taslak sözleşmede tüketici konumundaki velilere ödeme konusunda oldukça detaylı ödeme imkanları da tanınmıştır. Bu anlamda genellikle velilerin ödeme noktasında sözleşme geçersizliğini öne sürmelerinin dayanağı bulunmamaktadır.

Şu an dünyadaki salgın hastalık sebebiyle mücbir sebep oluşmuş olup özel okullar da bu mücbir sebep dolayısıyla aşırı ifa güçsüzlüğü içine girmişlerdir. Fakat bu durum yine aynı salgından etkilenen tüketicinin ücret iadesi hakkına zarar vermemektedir.

Özel okullar bu sebebe dayanarak iadeden kaçınamamaktadırlar. Çünkü Borçlar Kanunu ‘na göre “…..para borcunun olduğu durumlarda şartları varsa geçici ifa imkansızlığı veya TBK 138.madde uyarınca aşırı ifa güçlüğü” halinde borç konusu uyarlamaya konu edilebilmektedir; ve buna göre taraflar arasında ücret iadesi hususu da gündeme gelebilmektedir.

Tüm bu açıklamalardan sonra, 5580 sayılı Kanun ve ilgili Yönetmelik gereği kayıt silme ve nakil işlemleri neticesinde ücret iadesi yapılması gerekli olduğu sonucu çıkacaktır. Kayıt sildirme yapmayan sözleşme tarafları ise genel hükümlere göre haklarını arayacaktır. Çünkü MEB tarafından mevzuatta özel okullar- devlet okulları ayrımının yanı sıra anaokulu-ilkokul-ortaokul ve iseler için ayrı ayrı maddeler düzenlenmiştir. Anaokulları için düzenlenen ücret iadesi uygulamasının ortaokul ve liseler için de uygulanabilir olmadığı göz önüne alındığında da devreye genel kanun hükümleri (TBK) devreye girmektedir.

Sağlıklı günler.

—————————————————                                                 <yazici_bayram@hotmail.com>

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz