Kendimizi Tanıyor muyuz ?

0
27

 

  Hepimizin, kendimizin de bilmediğimiz yönleri vardır. Bazen çözümü kolay, bazen ise çözümü olmayan içgüdü dışında oluşan ya da oluşacak hal, davranış, huy ve karakter olguların iç dünyasından dış dünyasına yansıması gibi oluşan konular, amele döküldükten sonra ortaya çıkar. Hepimiz kendimizi tanıdığımızı zannederiz. Bazen kendimizin de haberi olmayan davranışlarımızın uzaktan izleyen bir başkası tarafından çok rahat görülebilir.

TECRÜBELİ KİMSELERİN NASİHATLARINI DİKKATE ALMAK.

    Hayat birtakım seçimlerden ibarettir. Bu seçimlerin sorumluluğu kişinin kendisine aittir. Her insanın sahip olabileceği en değerli hazine kendini tanımasıdır. Kendini tanımayan bir kişi her zaman zararda olduğunu bilmelidir. Bir arkadaş, dost, akraba veya anne-baba herhangi bir davranışınız hakkında eleştiri veya nasihat ederse dikkate alınmalı, o şahıs kendine empati ya da öz eleştiri yapmalıdır. Şunu unutmayalım ki, eleştiri her zaman faydalı olduğu gibi dikkate alan kimse de bir o kadar başarılı olacaktır. Toplumsal değişimin keskin olduğu günlerde yaşamaktayız. Bir insanın hayatı o kadar hızlı değişebiliyor ki, bazen yetişmekte zorluk çekilebiliyor.Bir iletişim biçiminin ortaya koyduğu değişimi algılayamadan bir diğeri olumlu veya olumsuz etkileriyle hayatımıza girebiliyor.

    Böyle durumlardan kurtulmanın en bariz yolunun okumak veya tecrübeli insanların hayatına dokunmakla olduğunu bilmeliyiz. “Kişi noksanını bilmek gibi irfan olmaz,” der Mevlana. Ve insanı hatasıyla, sevabıyla kabul eder.   Kişinin eksiğinin bilmesinin erdem olduğunu öğrenip, bu olgunlukta olmasını da bekler. İnsanların birçoğu, her şeyin en iyisini yaptıklarını düşünürler. Oysa genellikle yanılırlar. Çünkü insanlar konuşur ve sürekli bununla uğraşırlar. Aynı zamanda karşı tarafın nasihat ve uyarılarını dinlemez veya kabul etmezler. Dolayısıyla bilinmeyen, fark edilmeyen cevherler, yetenekler gün yüzüne çıkmaz ve değerleriyle öylece kalırlar. Öyleyse; hayatın ve yaşamın gerçeklerine siber robotlar haliyle değil, akıl yoluyla davranılmalı ve yaklaşılmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz