SGK İl Müdüresi Kayıt Dışı Mücadele ile İlgili Açıklama Yaptı

0
135

Iğdır İl SGK Müdüresi Birsen Dursun; Kayıt dışı istihdam ile ilgili olarak yaptığı açıklamada:

Bilindiği üzere kayıt dışı istihdam, ülkemizin en önemli sorunları arasında yer almaktadır. Bu kapsamda işçi ve işveren örgütleri, meslek odaları, ilgili sivil toplum örgütlerinin sosyal güvenlik hak ve yükümlülükleri konularında bilgilendirilmeleri büyük önem arz etmektedir. Kayıt dışı istihdamla mücadele kapsamında amacımız sosyal güvenlik konularında yapılan rehberlik ve bilgilendirme çalışmalarını etkin bir şekilde anlatmaktır.

Kayıt dışı istihdama neden olan birçok etkenden bir tanesi de çalışanların ve işverenlerin sosyal güvenlik mevzuatından kaynaklanan hak ve yükümlülüklerini yeterince bilmemeleri ve sosyal güvenliğin önemi konusunda yeterli bilgiye sahip olmamalarıdır. Bu nedenle, Sosyal Güvenlik Kurumu olarak, rehberlik anlayışını esas alan bir yöntem ile kayıtlı istihdamı teşvik etmeye çalışmaktayız. Kurum, esas olarak işverenleri sosyal güvenlik mevzuatı ile ilgili yükümlülükleri konusunda bilgilendirerek, mevzuatın uygulanması aşamasındaki sorunları en aza indirmeye çalışmaktayız

Bu çerçevede çeşitli dönemlerde Kurumca belirlenen işyerleri, STK’lar, basın-yayın kuruluşları vasıtasıyla kamuoyuna yönelik çeşitli bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetleri gerçekleştirilmekteyiz. Bu faaliyetlerde işverenlere veya çalışanlara sosyal güveliğin önemi, kayıt dışı istihdamın olumsuz sonuçları, sosyal güvenlik hak ve yükümlülükleri, uygulanmakta olan sigorta primi teşvikleri, taksitlendirmeler gibi konulara ilişkin bilgilerin verilmesini amaçlamaktayız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz