10 Ocak Gazeteciler Bayramını Kutluyoruz…

0
188
     “Gazeteciler Bayramı”; 10 Ocak 1971 yılında bayram olmaktan çıkarılmış ve “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kutlanmaya başlanmıştır.
      Söz konusu düzenlemelerle, gazetecilerin sosyal ve yasal haklarını belirleyen hükümleri içermiş ve basın çalışanlarının bazı hakları yasal güvenceye alınmaya bağlanmıştır. “Dördüncü kuvvet” tanımı bunlardan biridir.
 Gazete, yirminci yüzyılın en önemli kuruluşu ve çirkin dünyanın aynasıdır.
Gazetelerde mesai kavramı gözetmeden çalışan, özgür bir ortamda mesleğini icra eden gazeteciler; ülkenin geleceğine ve kamunun aydınlatılma sına daha çok daha fazla katkı sunan insanlardır.
     Basın hürriyeti kaldırılırsa, vicdan, eğitim, konuşma hürriyetleri de kalkar. Basın hürriyeti, öteki hürriyetlerin emniyet supabıdır, böylede olmalıdır. Basın, demokrasinin en önemli ayaklarından biridir. Basın özgürlüğünün olmadığı bir ülkede haktan, hukuktan, adaletten söz edilemez. Ne yazık ki bu meslek çok zor şartlar altında gerçekleştirilmektedir. Toplumumuz, eleştiriden pek hazzetmez. Mesela bir kurumu, bir siyasiyi, bir sivil toplum örgütü temsilcisinin yanlış açıklamasını, yanlı tutumunu eleştirdiğinizde onun size karşı tavır aldığını görürsünüz. Oysa bu görüş ve düşünce sahibi ile aynı görüşte olmak, onların objektif olmayan yanlı düşünce ve görüşlerini savunmak mecburiyetinde olmadığımız gibi, mesleki ahlak ve adabıyla bağdaşır bulmuyoruz. Vurguladığımız gibi ilkeli ve tarafsız olmak bizim mesleğimizin gereğidir. Tarafsız ve objektif olmak, bardağın boş tarafını görmek ve yayınlarımızı bu doğrultuda yerine getirmek mesleki yeminimizdir. Bizler basın olarak topluma yararlı olmak için haktan, adaletten, hukuktan, özgürlükten ve İlkeli yayıncılık yapmaktan, tutarlı tavrımızı sürdürmekten ve uygulamaktan yanayız.
Sınırlarını aşmayan haber veya eleştiri amacıyla yapılan açıklama, yazı ve yayınlar suç oluşturmaz, oluşturmamalı.
      Toplumun kendisini ilgilendiren konularda, bilgiye erişmesi kadar siyasetçilerin de denetlenebilir bir konumda tutulmasında gazetecilik önemli bir fonksiyona sahip olmalıdır. Ne yazık ki mesleğin icra edilmesinde zorluklar yaşandığını da görüyoruz.
     Gazeteciler bir yandan mesleklerini icra ederken ve güvence bulmada zorluk yaşarken, bir taraftan da mesleklerinin; vicdani yükü altında ezilmeden bireysel özgürlüklerine sahip çıkmaya çalışıyorlar.
     Medyadaki kutuplaşma ve bu kutuplaşmaların, halkın doğru ve sağlıklı haber almalarında getirdiği sıkıntılar yüzünden gazeteciliğin mesleki ilkelerinin gerçekleştirilmesini zor soktuğu da bilinen bir geçektir.
    Gazetecilerin “10 Ocak Gazeteciler” bayramını kutlayan ve çeşitli kanallar vasıtasıyla kutlama mesajları yayınlayan herkese; şahsımız ve kuruluşumuz adına sonsuz şükran ve teşekkürlerimizi sunuyor ve İyi’ki varsınız diyoruz.
Atalay Sever (Bşk.) – Av.Nahide Ova (2.Bşk)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz