Iğdır İçin Çözüm Arayışları..

0
97

Bayram Güneş (Zamanoğlu)

İnsan bir yeri terk ederken veya oturduğu yerde beklerken; zamanla çoğu şeyinde değişeceğine veya değiştiğine inanmıyorsa, o insanlar sıradan bir hayatın içinde ömürlerini tamamlarlar. Ne tarihe geçerler ne tarihe not düşerler, nede hiçbir iz bırakmadan yok olup giderler. Bazen laf olsun diye memleketi düşünür görünürler. Mesele, bir ömrü tamamlamak değil. Mesele, yaşadığın hayata bir anlam katmaktır. Bizler Anadolu yahut Doğu insanı olarak baba ocağını yada memleketi terk ettiğimize, hep memleketimizi ve orada yaşayan ailemizi, hemşerilerimizi hasretlik çekerek düşünür dururuz.

Son zamanlarda; Türkiye’nin çeşitli şehirlerine ve Avrupa ülkelerine gitmiş insanlar

Son zamanlarda; Türkiye’nin çeşitli şehirlerine ve Avrupa ülkelerine gitmiş insanlarımızın, en temel kaygısı, ailelerinden çok memleketimiz Iğdır’ın durumu ne olacak diye düşüncelere dalmasıdır.

Bu kaygıların içinde en önemlisi siyasi durumladır. Az gelişmiş olması değil, aynı aidiyat duygusuyla birbirine bağlı olan insanların, gelecekte Iğdır’ın hangi konumunda yer alacağıdır. Iğdır’da hiçbir eskisi gibi değildir ve olamaz!…

Iğdır’lı hemşerilerimiz söylemlerinde, yazılarında ve sosyal medyada nostalji yaparak,  bir nebze kendilerini avutuyorlar. Kaybolan ve yitirilen değerlerin arkasından ağıt yakmak, geçmişi değiştirmek çözüm getirmiyor. Mevcut durumun analizi, gerçekçi bir şekilde değerlendirip çözüm üretilmesi gerekir. Yerel siyasiler, şimdiye kadar bu çözümü gerçekleştiremediler. Kiminin çapı yetmedi, kimisinin gözü çıkardan başka birşey görmedi. Çoğunun da Iğdır’ın geleceği umurunda olmadı. Iğdır’ın hak ettiği yere gelmesi meselesi siyasileri de aşan bir konumdadır. Kurtarıcı beklemek yerine, burada yaşayanların ve Iğdır sevdalılarının kurtarıcısı, kendinden başka hiç kimse değildir. Sağlam bir çözüm var. Bu çözüm için, ayrımı yapmadan herkesin özveride bulunması gerekir.

Biraz bekleyin ve çözüm nasıl olur görün!..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz