Doğalgaz Zamları Tezeğe Rağbeti Artırdı

0
100

  Doğalgaz ve kömüre yapılan zamlar sonrası tezeğe olan rağbetin arttığına dikkati çeken Alaattin Galitekin, bu yılki satışlardan memnun olduğunu söyledi.+

  Serhat bölgesi kentlerinde, son yıllarda kömür, odun ve doğalgaza art arda yapılan zamlardan kaynaklı tezeğe rağbet arttı. Bölge kentlerinde bu yıl tezek satışlarında 3 kat artış yaşanırken, gelecek kış aylarının hazırlıkları da başladı. Iğdır’a bağlı köyler de bu yerlerden birisi. Gençler, eksi 7 dereceye rağmen ev ev dolaşarak, tezek hazırlıyor. El birliğiyle hazırlanan tezeğin bir bölümü önümüzdeki kış aylarında satılacak, geriye kalanlar ise yakacak olarak kullanılacak.

    El Birliği İle Yapılıyor.                                                                                  Tezek hazırlayanlardan Azad Çakmaz, bölgenin en önemli geçim kaynağının hayvancılık olduğuna işaret ederek, zamlara karşı bu durumun avantaj olduğunu kaydetti. Doğalgaz faturalarının çok yüksek geldiğinin aktaran Çakmaz,“Tezeği satın almadığımız için bütçemize bir katkısı oluyor. Faturalardan tasarruf edebiliyoruz. Bu da olmasa halimiz daha kötü olur” dedi. Köyün gençlerinin sıra sıra evlere yardıma gittiğini ifade eden Çakmaz, “Bir kısmımız kesiyor, diğerleri tezeği diziyor, iş birliği ile bitiriyoruz. Aramızda dayanışma olmasa iş uzun sürer” diye kaydetti.

     Römorku 250 Tl

     Iğdır merkezde kurulan pazarda tezek satan Alaattin Galitekin ise, tezeğin römorkunu 250 TL’den sattığını aktardı. Bu yıl tezek satışlarının iyi olduğunu söyleyen Galitekin, doğalgaza yapılan zamlar sonrası insanların tezeğe yöneldiğini kaydetti.

M.Akkuş’tan

Alıntı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz