Matsamor Tehlikesine Karşı Ne Gibi Tedbirler Alınıyor!?

0
115
    Ülkemiz hududu (Iğdır’a) na 15 Km. kadar yakın Ermenistan (Erivan)da faaliyet gösteren Matsamor nükleer santralının halkımız üzerinde yarattığı korku ve endişe devam etmektedir.
Dünyanın en eski ve tehlikeli santralı olarak bilinen ve 1979 yılında inşa edilen ve Çernobil benzeri beri bir faciaya sebep olabilecek Matsamor santralının hala Ermenistan’da faaliyet göstermesinden endişe duyulmaktadır.
 1988 yılında yaşanan depremde ciddi zarar gören ve uzun bir süre kullanım dışında bırakılan santralın Ermenistan’ın enerji ihtiyacını karşılayacağı gerekçe gösterilen 1995 yılında yeniden üretime geçirilmesi ve hala faaliyette bulunması ve maazallah radyoaktif gazların atmosfere yayılması durumunda başta Ermenistan’ın kendisi dahil Iğdır, Kars, Ardahan, Ağrı ve Erzurum il ve ilçeleri dahil olmak üzere ülkemizin doğu illeri keza Nahcivan, Azerbaycan, İran, ve Gürcistan gibi komşu ülkelerin birçok kesimi için tehlikeler yaratacak ve etkileri büyük olacaktır.
Bu saydığımız yerleşim yerlerine zararlar vereceğine kesin gözüyle bakılan Matsamor Nükleer santralının tehlikesi, meydana gelebilecek her hagi bir deprem olasılığında insanlar üzerindeki etkisi de büyük olacaktır.
Bunca gösterilen tepkiler, Birleşmiş Milletler Uluslararası Atom enerjisi Ajansı ve Avrupa Birliği tarafından ve Uluslararası Otoritiler tarafından en tehlikeli santral olarak ilan edilen Matsamor; ufak tefek radyoaktif sızıntı larla; ilimizde bazı bebek ve hayvanlar üzerinde etkisini göstermiş ve sakat doğumlara sebep olmuştur. Öte yandan, sebze, meyve ve insanlarda kanser oluşumuna hatta büyük artış göstermesine neden olmuştur.
Söz ülke ve halk olduğuna göre, bu konuda yetkililerin tavrı ve alması gereken tedbirler önem taşımaktadır.
• Bu santralın olası bir depremde verebileceği zarar konusunda bir veri ve bilgiye sahip miyiz?
• Kapatılması için Emenistan-Rusya ve AB dahil uluslararası kuruluş lar nezdinde girişimleri var mıdır, varsa hangi aşamadadır?
• Santrala 15 km.gibi yakın bir mesafede olan İlimiz (Iğdır) radyasyon ölçümleri yapılmış mıdır ve yapılmasına devam ediliyor mu? Eğer deva mı var ise halkımız neden bilgi sahibi edilmiyor?
• Santralın verdiği veya vereceği, insanımız başta olmak üzere diğer canlıların sağlığı adına bugüne kadar ne gibi tedbirler alınmış veya alınmaktadır?
• Matsamor’dan doğabilecek sızıntıdan mağdur olacaklar için herhangi bir sigorta yapılması düşünülüyor mu?
Yetkililere saygıyla duyurulur…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz