Kadınlar Gününü Kutlamadım !

0
90

Kadınlar günü kutlamaları benim için demode törenlerden biri oldu.      Samimiyet olmayan hiçbir anma gününün değeri kalmadı.

Geçmişte çok önemli programlar yaptık, çalıştık. Edindiğim tecrübelerden sonra salon programlarının, uzun uzadıya konuşmaların, ziyafetlerin vs. sorun çözemeyeceği kanaatine vardım. Bu sorunlar bir günde hallolacak işler değil.

Geçip giden zamanda sorunlar katlanarak büyüdü. Türkiye de okuryazar kadın oranı yüzde doksan beşlerde. Okuma yazmaya paralel olarak toplumun medenileşmesi gerekirken ilkelleşti. Çünkü ahlakı değerler dibe vurdu. Ahlak bir toplumun bedenindeki baş gibidir. Baş bozuksa beden fiziksel ve ruhsal olarak asla sağlıklı olamayacaktır. Bunca kadın sorununun yaşanma nedeni toplumsal, kültürel ve aile yapısının çöküşüyle alakalıdır. Doğru yetişmeyen her birey canlı dinamittir. Kadın sorunu bir günde çözülmez. Alışkanlık haline gelmiş hiçbir günün önemi yoktur. Sahada çalışma olmadığı sürece şiddet, rakamları katlanarak artacaktır. Fiziksel şiddet değil ekonomik şiddeti de arttı. Eskiden iş hayatına atılamayan kadınlar ekonomik çaresizlikler içindeydi. Kadınların para kazanmaya başlamasından sonra bu defada erkek sömürüsü başladı. Geçim yükünü kadınların üzerine yıktılar. Bu durumdan bunalan kadın sayısı oldukça yüksek…

Ne yazık ki bu karamsar tablodan biz kadınlar sorumluyuz.

Erkeklerden şikayet eden kadınlar kendi elleriyle canavarlarını büyüttüler. Toplumu, bireyi ayakta tutan anadır. Analar yanlış birey yetiştiriyorsa bu sorunu çözmek oldukça zorlaşacaktır.

Sözün özü toplumu ihya edecek olanlar yine kadınlardır.

Feyz-i Hak’da buhl yok herkes velî tâlib değil

Bî-sebeb ıslah-ı âlem Bârî’ye vâcib değil

*** Azîz Mahmûd Hüdâyî ***

Allah feyzini dağıtmakta eli sıkı değildir ama kimse istemez.

Sebepsiz yere,  âlemi ıslah etmeye de Yaradan’ın bir zorunluluğu yoktur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz