Ağrı Dağı Hangi İlde Bulunuyor..?

0
23

Ağrı Dağı Türkiye’nin en yüksek dağıdır.                                                                            Ağrı Dağı isminden dolayı Ağrı ilinde bulunduğu sanılmaktadır. Fakat gerçek böyle değil. Dağın bir kısmı Ağrı iline bağlıyken büyük bir kısmı ise Iğdır ilinde yer almaktadır. Ağrı Dağı’nın %35 ‘lik kısmı Ağrı şehrinde bulunuyor. %65 lik kısmı ise Iğdır’dadır. Yani kısacası Ağrı Dağı’nın büyük bir bölümü Iğdır şehrinde yer almaktadır.

BÜYÜK VE KÜÇÜK AĞRI DAĞI NEDİR, NEREDEDİR?                                                    Ağrı Dağı 2 zirveden oluşmaktadır. Bu zirvelerden dolayı dağ 2 kısma ayrılır diyebiliriz.         Ağrı Dağı’nın, Büyük Ağrı Dağı ve Küçük Ağrı Dağı olmak üzere iki zirvesi yer alır. Bu iki zirveden Büyük Ağrı Dağı’ndaki 5137 metredir. Bu zirvenin diğer bir ismi Atatürk Zirvesi olarak geçmektedir. Küçük Ağrı Dağı’ndaki zirvenin yüksekliği ise 3898 metredir. Bu zirvenin diğer bir adı da İnönü Zirvesi olarak geçiyor. Büyük ve Küçük Ağrı Dağları da Ağrı Dağı’nın tümünü oluşturur.                                                                                          Ağrı Dağı 4 km yüksekliğe kadar bazalt, sonraki yüksekliklerde ise andezit volkanik bir dağ özelliğini göstermektedir.

Ağrı Dağı’nın diğer isimleri ne?                           Ağrı Dağı Ermenice’de Ararat dağı olarak geçiyor. Selçuklular döneminde bu dağa Eğri Dağ denilmekteydi.                                                       Ağrı Dağı koordinatları : Enlem: 39° 42′ 0¨ Kuzey Boylam: 44° 17′ 0¨ Doğu?                            Ağrı Dağı konum : Suveren, Iğdır, Türkiye.          Ağrı Dağı dağ türü : Stratovolkan                        Ağrı Dağı ilk tırmanan : 9 Ekim 1829, Friedrich Parrot

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz