Telefon
WhatsApp
14 Kasım Iğdır'ın Kurtuluş Bayramıdır..
300 X 250 Reklam Alanı

14 KASIM IĞDIR’IN KURTULUŞ BAYRAMIDIR..    

 •       Iğdır, Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesi'nde ve Türkiye'nin en doğusunda yer alan bir ildir.
 •       Ağrı ile komşu olan Iğdır, Doğu Anadolu Bölgesi'nin en uç bölümünde bulunur..
 •        Iğdır; Karakoyunluların da mensup olduğu boyun ilk başbuğu İğdir Bey'inin ismini alır. Anadolu ve Azerbaycan da “Iğdır” şeklinde telaffuz edilir ama asıl söylenişi ”İğdir”dir.   
 •       İyilik, yiğitlik, ululuk, büyüklük, bahadırlık anlamında olan Iğdır kelimesi, Türk Oğuz Boyunun, 24 ana boyundan biridir. Aynı zamanda Oğuz Han'ın altı oğlundan en küçüğü olan Deniz Han'ın, dört oğlundan en büyüğüdür. Iğdır ve kabilesi, Azerbaycan ve Aras bölgesinde yerleşmiştir.
 •        27 Mayıs 1992 tarihinde Kars ili'nden ayrılarak Türkiye'nin 76 ncı  ili olmuştur. Nüfusu 201 bin 985 olan İlin merkez ilçesi dışında 3 tane ilçesi, bir beldesi, 5 belediyesi, 36 mahallesi ve 161 köyü vardır. TBMM'ye her seçimde 2 Milletvekili göndermektedir.     
 •      Aras Nehri boyunca yer alan tektonik kökenli bir çöküntü ovasıdır. Kuzeyden güneye Tuzluca bozkırlarından başlayıp Aras Nehri taşkınlarını kapsayacak şekilde batıya ilerleyerek Iğdır Ovası'nın bir kısmını ve Dil Ovası'nı içine almaktadır
 •     Bölgenin, yaklaşık % 74'ü dağlık, % 26'sı da ovalık araziden oluşmakta olup, il genelindeki en önemli yükseltiler Büyük ve Küçük Ağrı, Zor, Durak ve Pamuk Dağları'dır. İlin güney kesimini, kuzey yamaçları zengin bir çayır örtüsüyle kaplı olan Aras dağlarının kolları engebelendirir.
 •    Iğdır'ın iklimi Doğu Anadolu Bölgesi tipi Karasal İklimi'dir. Iğdır ilinin ovalık kesimleri, Doğu Anadolu Bölgesi'nin öteki kesimlerinde görülen şiddetli kara ikliminden fazlaca etkilenmez. Bunun en önemli nedeni çevresinde bulunan Ağrı Dağı gibi yüksek alanlara göre alçakta olmasıdır.
 •          3.664 km² ölçüme sahip olan Iğdır ilinde toprakların % 26'sı kadarı (922 km²) ova arazisinden oluştuğu görülmektedir. Bu ovalık alanın yaklaşık olarak 73.768 ha'lık ekilen ve dikilen tarım alanlarından oluşur. Mikroklima iklimi ve toprak yapısı sayesinde birçok tarım ürününün yetiştirilmesine olanak sağlanmaktadır. Azerbaycan (Nahcıvan), İran ve Ermenistan sınır komşularıdır. Halkın geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır.
 •      Kayısı, domates, elma, şeftali, karpuz, kavun, patlıcan, fasulye, biber, salatalık, ceviz, kiraz, dut, erik, mısır ve pamuk yetişen Iğdır, ülke ekonomisine önemli katkı sağlıyor. 2019 yılı istatistiklerine göre 59 bin 171 dekar alanda meyve, 34 bin 675 dekar alanda sebze üretimi yapılan kentte tonlarca ürün elde edilmektedir.
 •     Iğdır'da bölgenin yerlisi olan Azerbaycan Türk halkı,  İran, Azerbaycan ve Erivan (İrevan) bölgesinden gelen Türk nüfustan oluşmuştur… Azerbaycan Türkleri İslam dininden olup, Ehlibeyt inancına sahip, Caferi Mezhebine bağlıdır… Kürt vatandaşlar ise genellikle Ehli Sünnet olup Şafii mezhebi mensubudurlar.
 •        Azerbaycan Türkleri genellikle Ehlibeyt (Şia/Caferi) inancına sahip iken Kars, Ardahan, Ağrı Azerileri Sünni'dir. Adet ananelerini hala yaşatıyorlar. Son yıllarda Azerbaycan Türklerinin batıya göçü ve doğu illerinden Kars, Ardahan, Iğdır'a, diğer Kürt şehirlerinden göç nedeni ile Demografik yapısı değiştirilmiştir.
 •       Bugün Iğdır'ın nüfusu 201.985 bin civarındadır. Bunun 100 bin kadarı Kürt, 92 bin civarı ise Türktür. Türk nüfusu da Azerbaycan Türkleri, Terekeme ve Ahıska Türklerinden meydana gelmektedir. 2014 yılına kadar aldığı göç 9.407 verdiği göç ise 9.453 tür. Bir önceki yıla göre 1.872 artış bulunmaktadır.
 •      Iğdır‘ın denizden yüksekliği 850 mt.
 •      
 •       Adetli, Bakık gölü, Karasu çayı ve Korhan yaylası ile Karakale harabesi, Ahura harabesi, Harmandöven Kervansarayı, Şehit Türkler anıt müzesi, Gödekli kümbeti, Tuzluca Tuz mağaraları(gökkuşağı) ve meteor çukuru gezilip görülebilecek yerlerdir.
 •        Ülkemizin en doğusun yer alan Iğdır, 1992 yılında Kars’tan ayrılarak il statüsüne kavuştur. Ermenistan, İran ve Azerbaycan ile sınır komşusu olması nedeniyle hem kültürel anlamda çeşitliliğe sahiptir, hem de ülkemizin üç ülkeyle sınırı olan tek şehridir. Sönmüş eski bir volkanik dağ olan Ağrı dağı, ilin İran ile sınırını belirler. Avrupa’nın da en yüksek doruğu olması nedeniyle ulusal ve uluslararası dağcıların ilgi odağı olan Büyük Ağrı Dağı, 5.165 m yüksekliğe sahiptir.
 •  
 • Iğdır’ın geçmişini-tarihini incelersek:
 •  
 •       Cumhuriyetin ilanından hemen sonra yürürlüğe giren 1924 Anayasasının 89. maddesinde yer alan "Türkiye, coğrafi durumu ve ekonomik ilişkileri bakımından illere, iller ilçelere, ilçeler bucaklara ve bucaklar da köylere ayrılır." hükmü gereğince ülkemizin idarî yapısında yeni bir düzenlemeye gidilmiştir. Bu düzenlemeye göre ülkemiz, yönetim organizasyonu bakımından il (vilayet), ilçe (kaza), bucak (nahiye), ve köy yönetim birimlerine ayrılmıştır. Ancak, 1978'de yapılan bir düzenlemeyle Bucaklar kaldırılarak "Muhtarlık" birimi şekline getirilmişlerdir.
 •      Cumhuriyetin ilk yıllarında 1924 Anayasası ile yapılan bu düzenlemelere göre, Iğdır da bir nahiye durumuna getirilerek "Beyazıt Valiliği"ne bağlanmıştı. 1934 yılına kadar Beyazıt (Doğubayazıt) Valiliği'ne bağlı bir nahiye olarak kalan Iğdır, bu tarihten sonra yapılan yeni düzenlemelerle, Beyazıt'ın Kars'a bağlanması üzerine, Iğdır'da Kars iline bağlı bir "ilçe" yönetim birimi durumunda konumlandırılmıştır.
 •       İlk Belediye teşkilâtının 1923 yılında kurulduğu Iğdır, 1934 yılında ilçe merkezi 3 Haziran 1992 tarih ve 21247 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 3806 sayılı kanunla da "İl" yönetim birimi durumuna getirilmiştir.
 •      Aynı kanunla "Karakoyunlu" beldesi de "İlçe" statüsüne kavuşturularak Aralık ve Tuzluca ilçeleriyle birlikte Iğdır iline bağlanmıştır. Iğdır ili, merkezi bir konumda bulunduğu yaklaşık 3.664 km2'lik bir yönetim bölgesi içinde yer almaktadır.
 •      Dünya’daki üç ülkeye sınırı olan tek şehir olan Iğdır, yüzlerce yıl pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış tarihi dokusuyla sevilen kentlerimizden biri…
 •       Iğdır’daki yerleşimin ilk olarak MÖ 4000’li yıllarda başladığı tahmin edilmektedir. Şehrin adı ise, 24 boydan biri olan Oğuz Boyunun kurucu Oğuz Han’ın torunlarından birinin ismidir ve “iyilik, yiğitlik, büyüklük gibi” anlamlara gelmektedir.
 •       Osmanlı ile Ruslar arasında çıkan 93 Harbi sonrası şehir 42 yıl boyunca Rusların yönetimine geçmişti. Bolşevik İhtilali’nin ardından bölgedeki boşluğu değerlendiren Ermeniler bölgeye yerleşirken 1920 senesinde Iğdır artık yeniden Türk şehri olmuştur.
 •  
 •      14 KASIM İlimizin düşman işgalinden kurtuluş bayramıdır. 99 yıl önce kazanılan bu zaferin yıl dönümünü kutlamış olacağız. Bağımsızlığımıza kavuşmamızda başta Gazi M. Kemal Paşa olmak O’nun silah arkadaşları ve aziz şehitlerimiz ile yerel milis kuvvetlerimizdeki şehit olanlarımızı minnet, şükran ve saygıyla anıyorum.
Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

300 X 250 Reklam Alanı

Trend Haberler

Puan Durumu

Takım OM G M P
1 ADS  Adana Demir. 2 2 0 6
2 TS  Trabzonspor 2 2 0 6
3 FB  Fenerbahçe 2 1 0 4
4 İBFK  M.Başakşehir 2 1 0 4
5 ALNY  Alanyaspor 2 1 0 4
6 BJK  Beşiktaş 2 1 0 4
7 GFK  Gaziantep FK 2 1 0 4
8 GRS  Giresunspor 2 1 1 3
9 ANT  Antalyaspor 2 1 1 3
10 GS  Galatasaray 2 1 1 3
11 KYS  Kayserispor 2 1 1 3
12 KON  Konyaspor 2 0 0 2
13 ÜMR  Ümraniyespor 2 0 1 1
14 MKE  Ankaragücü 2 0 1 1
15 SVS  Sivasspor 2 0 1 1
16 HTY  Hatayspor 1 0 1 0
17 FKGK  Karagümrük 1 0 1 0
18 İST  İstanbulspor 2 0 2 0
19 KSM  Kasımpaşa 2 0 2 0
20

Reklam

Yazarlarımız

Editörün Seçimi

Iğdir Nöbetçi Eczaneler

Anket

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği