Telefon
WhatsApp
Karabağ Savaşı Ermenistan'a Şans Kapısı Açtı..
300 X 250 Reklam Alanı

KARABAĞ SAVAŞI ERMENİSTAN’a BİR ŞANS PENCERESİ AÇTI

 •        Ermenistan'da Miras Partisi'nden eski Ulusal Meclis Üyesi ve eski Halk Konseyi Başkanı Styopa Safaryan, Azerbaycan'ın işgal altındaki Karabağ'ı kurtardığı savaşta, Türkiye'nin Azerbaycan'a verdiği siyasi ve askeri desteğe rağmen iki ülke ilişkilerinde yeni fırsat penceresinin açıldığını söyledi.
 •       Ermenistan'da Miras Partisi'nden eski Ulusal Meclis Üyesi ve eski Halk Konseyi Başkanı Styopa Safaryan, Azerbaycan'ın işgal altındaki Karabağ'ı kurtardığı savaşta, Türkiye'nin Azerbaycan'a verdiği siyasi ve askeri desteğe rağmen iki ülke ilişkilerinde yeni fırsat penceresinin açıldığını söyledi.
 •       Ermenistan'da hükümet ile halk arasında danışma organı görevi yapan Halk Konseyi Başkanlığı da yapmış Safaryan, ülkesinin Türkiye ve bölgeyle ilişkilerini değerlendirdi.
 •       Safaryan, "Türkiye'nin Azerbaycan'a 44 günlük İkinci Karabağ Savaşı'nda açıkça verdiği siyasi ve askeri desteğe, bu savaş nedeniyle halkta Türkiye algısını daha kötü hale getiren sorunlara, Türkiye'nin Azerbaycan'a bıraktığı ve daha sonra savaşta kullanılan silahlara ve diğer tüm bu sorunlara rağmen iki ülke arasında yeni bir fırsat penceresi açıldı." ifadesini kullandı.
 •     Ermenistan Uluslararası Güvenlik Araştırmaları Merkezi Kurucu Başkanı da olan ve Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normale dönmesi gerektiğini savunan Safaryan, Karabağ Savaşı sonrası Ermenistan askerlerinin bölgeden çekilmesinin iki ülke ilişkilerine ivme kazandırmasını beklediklerini dile getirdi.
 •        Normalleşme gündeminde en hassas konunun Türkiye-Nahçıvan-Azerbaycan bağlantısını sağlayacak "Zengezur Koridoru" olduğunu belirten Safaryan, taraflar arasında varılan anlaşmada konunun Nahçıvan-Azerbaycan arasındaki bağı sağlayacak bir yol olarak geçtiğini söyledi.
 •       Safaryan, Ermenistan'da bazı çevrelerin Zengezur üzerinden Türkiye-Nahçıvan-Azerbaycan bağlantısını sağlayacak bir koridor açılmasını "Ermenistan'ı boğma siyaseti" olarak yorumladığını aktardı
 •      "Zengezur Koridoru" ifadesini kullanmadan bu yolların açılmasından Türkiye de çok şey kazanır." iddiasında bulunan Safaryan, Ermenistan'ı Dağlık Karabağ'a bağlayan Laçin koridorunun ise farklı bir işleve sahip olduğunu öne sürdü.
 •      Safaryan, "Bu (koridor) ifade kullanılırsa Ermenistan-Türkiye diyaloğu kapanır." iddiasında bulundu.
 •        Safaryan, İkinci Karabağ Savaşı sonrası Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ın iç politikada büyük sıkıntılar yaşadığını ve tüm eleştirilere rağmen Türkiye ile ikili ilişkiler için adım atmaya çalıştığını savundu.
 •       Paşinyan'ı en fazla zorda bırakan konunun Zengezur meselesi olduğunu kaydeden Safaryan, "Paşinyan, Türkiye'den olumlu sinyal var gibi göstermeye çalışıyor ki, ortak bir gündem oluşsun. Paşinyan, toplumdan eleştiri geleceğini çok iyi bildiği halde bu açıklamaları yapıyor ama Türkiye'den bu durum anlaşılmıyor." diye konuştu
 •       Safaryan, Ermenistan-Türkiye ilişkilerinin normalleştirilmesinin çoklu formatla değil iki ülke arasında görüşülerek mümkün olacağını iddia etti.
 •       "Paşinyan ile Sayın Putin'in riyasetinde orada bir toplantı gerçekleştirdiler. Bu toplantıyla ilgili İlham Aliyev kardeşimle yaptığım görüşmede bu toplantının gayet iyi ve verimli geçtiğini söyledi. Bu toplantı vesilesiyle de şu anda Aras Nehri boyunca demir yolu, kara yolu yapımı konusu da çözüldü. Bu atılacak adımla beraber ayrıca Iğdır'a kadar gelecek otoban konusu var. Otoban konusuyla da özellikle Nahcivan sıkıntısını aşmak, diğer taraftan da Ermenistan topraklarından geçmek suretiyle burada Azerbaycan'ın Iğdır ile buluşmasının da gayet başarılı bir adımı atılmış olacak. Bunun yanında gerek kara yolu gerek demir yolu ile insan ve yük taşımacılığında da önemli bir adım atılmış olacak."
Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

300 X 250 Reklam Alanı

Trend Haberler

Puan Durumu

Takım OM G M P
1 ADS  Adana Demir. 7 5 1 16
2 GS  Galatasaray 7 5 1 16
3 İBFK  M.Başakşehir 6 4 0 14
4 BJK  Beşiktaş 7 4 1 14
5 KON  Konyaspor 7 4 1 14
6 FB  Fenerbahçe 6 4 1 13
7 TS  Trabzonspor 7 4 2 13
8 KYS  Kayserispor 7 4 3 12
9 GFK  Gaziantep FK 7 3 2 11
10 KSM  Kasımpaşa 7 3 4 9
11 ALNY  Alanyaspor 7 2 3 8
12 GRS  Giresunspor 6 2 3 7
13 FKGK  Karagümrük 6 1 2 6
14 ANT  Antalyaspor 7 2 5 6
15 İST  İstanbulspor 6 1 3 5
16 MKE  Ankaragücü 6 1 4 4
17 SVS  Sivasspor 7 0 3 4
18 ÜMR  Ümraniyespor 7 0 5 2
19 HTY  Hatayspor 6 0 5 1
20

Reklam

Yazarlarımız

Editörün Seçimi

Iğdir Nöbetçi Eczaneler

Anket

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği